ALLAH KELİMESİ VE 19
ALLAH KELİMESİ VE 19

ALLAH KELİMESİ VE 19

Kuran’ın en çok tekrarlanan kelimesi “Allah”tır. Kuran’da Allah isminin tüm türevleri tam 2698 (19×142) defa geçer. Günümüzde bilgisayarın yardımıyla ve titiz bir çalışma ile bu sayımı kontrol etmeniz mümkün. Besmele ile ilgili 19’ların tesadüfen oluştuğunu iddia etmeye kalkan birini, olasılık hesapları komik duruma düşürecektir. Çölde bilgisayarsız, bir yandan dini anlatan, bir yandan saldırılara, ölüm tehditlerine, savaşlara göğüs geren Muhammed Peygamber’in, 19’ların katlarını bilerek tutturduğunu iddia etmek ise ilk iddiadan daha saf, daha komik, kaçış için daha geçersiz bir iddiadır.

Kuran’daki surelerin 1. ayetlerinin kaç defa Allah kelimesini içerdiğini incelersek cevabı 42 kezdir. Bu incelememizin rakamları olan 1’i (ayet için) ve 42’yi (tekrar adedi için) arka arkaya yazarsak karşımıza çıkan “142” sayısı Kuran’daki Allah kelimelerinin katsayısını verir. Görülüyor ki Allah isminin katsayısı bile Kuran’da değişik şekilde kodlanmış, garanti altına alınmıştır.
İlerideki bölümlerde Kuran’daki başlangıç harfleriyle başlayan surelerin 19 kodu açısından önemini göreceğiz. Bildiğiniz gibi Kuran’daki bazı sureler “Elif-Lam-Mim” veya “Kaf” veya daha değişik harflerle başlarlar. İşte bu başlangıçlardan ilki 2- Bakara Suresi 1. ayette “Elif-Lam-Mim” şeklindedir. Sonuncu başlangıç ise 68-Kalem Suresi 1. ayetteki “Nun” başlangıcıdır. İşte bu ilk ve son başlangıç harfi arasında 2641 (19×139) kez Allah kelimesi geçer. Kuran’ın geri kalan bölümünde ise 57 (19×3) kez Allah kelimesi geçer.


İlk başlangıç harfli ayetten (2- Bakara Suresi 1), son başlangıç harfli ayete (68- Kalem Suresi 1) kadarki “Allah” kelimesinin adedi
2641 (19×139)

Bu arada öncekiler kadar temel bir veri olmamasına karşı ilginç olan bir veri şöyledir: Ayet numaraları 19’un katları olan ayetlerde “Allah” kelimesi 133(19×7) kez geçmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *